Mahmutlar'da köpek sayısı insanlardan fazla

Mahmutlar'da köpek sayısı insanlardan fazla Antalya'nın Alanya ilçesi Mahmutlar beldesinde köpek sayısının insan nüfusundan fazla olduğu bildirildi. Fazla köpeklerden şikayetçi olan Belediye Başkanı Ali Çelik, "Köpekleri ihraç etmeyi bile düşünüyorum." dedi. Mahmutlar Belediyesi, hem sokak köpeklerinin kötü koşullarda yaşamasını önlemek hem de hayvanlardan gelebilecek zararlardan insanları korumak amacıyla çalışma başlattı. Sokak köpeklerini kısırlaştırmak için düğmeye bastıklarını belirten Mahmutlar Belediyesi Başkanı Ali Çelik, kısırlaştırmış olsalar bile köpekleri sahiplenen barınak olmamasından yakındı. Beldenin her tarafında sokak köpeklerinin dolaştığını aktaran Çelik, "Kimse bu köpeklere sahip çıkmıyor. İlla bir köpeğin birkaç kişiyi ısırması mı lazım. Biz bu tür üzücü olayların yaşanmaması için veteriner hekimlerle birlikte kısırlaştırma çalışması yapmaya karar verdik. Böylece köpeklerin üremesinin önüne geçmiş olacağız." dedi. Alanya bölgesinde sadece Demirtaş beldesinde köpek bakım çiftliği bulunduğunu anlatan Çelik, beldelerinde topladıkları köpekleri bırakabilecek bir merkez bulamadıklarından yakındı. Antalya ve Konya gibi çevre illerdeki köpek bakım merkezleri ile görüşme halinde olduklarını anlatan Çelik, talep olduğu takdirde sokak köpeklerini ihraç etmeyi bile düşündüğünü dile getirdi. 

 Alanya ve diğer beldelerde kısırlaştırılan sokak köpeklerinin beldelerine bırakıldığını düşünen Çelik şunları söyledi: "Mahmutlar olarak Alanya bölgesinde en çok yerleşik yabancı barındıran bir beldeyiz. Halkın sağlığı açısından sokak köpeklerinin bakımı ve takibi çok önemli. Sokak köpeklerinden biri vatandaşımızı veya turisti ısırsa çok üzücü sonuçlar doğurabilir. Sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesi, sokaklarda hayvan sayısının hızla artmasına neden oluyor. Kısırlaştırma işlemlerini tamamlayıp, doğal ortama bıraktığımız hayvanlar hormon seviyeleri düştüğü için uysallaşıyor. Bunun için köpeklerimizi teslim edebileceğimiz bir merkez istiyoruz." 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

* Yorumunuzu yazabilirsiniz!
Editör tarafından onaylanarak yayınlanacaktır.

Manavgat Haberler içinde en Popüler

Manavgat Haberleri Arşivi

MANAVGAT HABER MANŞET

BACANAK ne demek? Biliyor musun BACANAAAAM ? :)

Manavgatlıların çokca kullandığı BACANAAAM kelimesinin ne manaya geldiğini biliyor muydunıuz? Özellikle şehir dışından Manavgat 'a ...