Matematiği Çocuk Edebiyatı ile Kucakladılar


Matematik Öğretiminde Çocuk Edebiyatının Kullanımı ve Örnek Uygulamalar II Projesi Antalya'da tamamlandı.
" TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında finansal olarak desteklenen projenin yürütücü kurumu Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) olup proje Akdeniz Üniversitesi'nin (AKÜ) de işbirliği ile hayata geçirildi. Projeyi Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapmakta olan Dr. Öğr. Üyesi Burcu DURMAZ yürüttü.
Türkiye genelinden farklı illerden farklı branşlardan 24 katılımcının kabul edildiği projeye MANAVGAT 'tan Sınıf Öğretmeni Selman ASLAN da kabul edilerek katıldı. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı'nın desteklemek üzere çağrıya çıktığı TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında desteklenmeye değer bulunan proje 8 gün süren yoğun bir eğitim ve uygulama sürecinin ardından tamamlandı.

Projeye Türkiye'nin farklı illerinde görev yapmakta olan 3 akademisyen, 5 Bilim Merkezi çalışanı, 7 ortaokul matematik öğretmeni, 7 sınıf öğretmeni ve 2 Türkçe öğretmeni katıldı. Tükiye çapından sadece 7 sınıf öğretmeninin kabul edildiği projeye Manavgat'tan Sınıf Öğretmeni Selman ASLAN da katıldı.

 Farklı ülkelerde kullanılmakta olan ancak ülkemizde yeni bir yaklaşım olarak değerlendirilen matematik öğretimi ve çocuk edebiyatı bütünleştirilmesi sürecinin irdelendiği projenin, verimli bir şekilde tamamlandığını belirten proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Burcu DURMAZ, "Öncelikle projenin gerçekleşmesinde en büyük rolü olan ve projenin finansmanını sağlayan TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı'na, projenin yürütücüsü ve görev yaptığı kurum olan Süleyman Demirel Üniversitesi'ne, proje ortağı Akdeniz Üniversitesi'ne, projenin gerçekleştirildiği Akdeniz Üniversitesi Eğitim ve Sosyal Tesisleri yönetici ve çalışanlarına, proje ekibine ve tatilinden fedakarlık ederek bu yorucu eğitime katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.", dedi. 

Çocuk edebiyatını odağa alarak farklı disiplinlerle matematik eğitimini bütünleştiren onlarca ders ve etkinlik gerçekleştirildiğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi DURMAZ, şöyle devam etti: 

 Çocuk edebiyatı, çocuk ismiyle anılsa da bu bağlamda ortaya koyulan ürünlerin bir yaş sınırı yok. Çocuk edebiyatı, her yaş grubundan insanın keyif alabildiği uçsuz bucaksız bir harikalar diyarı. Elbette her çocuk kitabı için, çocuk edebiyatı ürünü demek veya nitelikli bir ürün demek mümkün değil. Özellikle matematik öğretimini desteklemek amacıyla yararlanılması düşünülen kitapların seçiminde çok titiz olunması gerekiyor. Çünkü gerek kullanılan dil gerekse de kullanılan görseller gibi unsurlar nedeniyle farkında olmadan yapılan hatalar, ortadan kaldırılması çok zor olarak nitelendirdiğimiz hatalar olan “kavram yanılgıları”na neden olabiliyor. Bununla birlikte aşırı didaktik söylemlerin de çocukları kitaplardan soğutabildiğini görüyoruz. 

Bu projede doğrudan matematiksel içeriği ön plana alan kitaplardan matematik öğretmeyi ön plana almayan gömülü kitaplara kadar pek çok kitap türüne değinmeye çalıştık. 8 günlük kısa bir sürede katılımcılar azımsanmayacak kadar çok kitabı inceleme şansı buldular. Projede bilim tarihi, kriptoloji, çocuk kitaplarındaki görsel unsurlar ve dijital hikaye yazma araçları vb. gibi pek çok konuyu ele alan oturumlar gerçekleştirildi. Yüksek motivasyona sahip bir katılımcı grubumuz vardı. 

Türkiye'nin eğitim geleceğine dair umutlarımızı yeşerten, matematik eğitimiyle çocuk edebiyatını bütünleştirirken farklı disiplinlerden yararlanmak için sabırsızlanan bir ekiple çalıştık. Katılımcılarımız bu eğitimin sonunda grup olarak farklı sınıf düzeylerinde, matematiksel bağlamı olan çocuk kitapları tasarlayıp Web 2.0 araçları ile hikayelerini oluşturdular. 


Projenin çıktılarından biri olarak, yakın zamanda bunları da projenin web sitesi (moceko2.blogspot.com) ve sosyal medya hesaplarından (Instagram hesabı: matematikvecocukedebiyati, projeyle aynı isimde Facebook sayfa ve grubu da bulunmaktadır) kamuoyu ile paylaşacağız. 

Projenin son günü Antalya'nın Kaş ilçesinde Çizgi Film Değirmeni tarafından düzenlenen Uluslararası Çizgi Film Festivaline katılım gösteren MÖÇEKÖ ekibi Çizgi Film Değirmeni'nin yaratıcısı Ressam Fatih KÜÇÜK'ten ve Japon Anime Sanatçısı Aya SUZUKİ'den eğitim aldılar.

Proje eğitimine seçilen diğer bazı eğitimciler ise şöyle: 

Ramazan Erol (soldaki) 
Afyon Kocatepe Üniversitesi 
Eğitim Fakültesi 
Matematik Eğitimi Ana Bilimdalı 

 Davut Coşkun  Gültepe Ortaokulu Batman


Fadime KARTCI 
Ülkü İlkokulu Müdür Yardımcısı / ISPARTADemet Aydoğan Alparslan İlkokulu
Çayırova/ Kocaeli

Bilim Uzmanı 
Deniz EKER
Kezban - Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu
 (Türkçe Öğretmeni)  Denizli 

Mehlika Yazgıç 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu


Yusuf Dilegelen
Şehit İsa Karakaş Ortaokulu
Şahinbey/Gaziantep

Murat Uysal - Karabük
Mimar Sinan Ortaokulu (İlköğretim Matematik)


Selcan KILIÇ
Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi
Okul öncesi öğretmeni

Volkan Kaz   
Sınıf Öğretmeni 
Manisa Salihli

Mevlütlü İlkokulu 


Perihan Ören 
Evliya Çelebi İlkokulu KÜTAHYAHiç yorum yok:

Yorum Gönderme

* Yorumunuzu yazabilirsiniz!
Editör tarafından onaylanarak yayınlanacaktır.

Manavgat Haberler içinde en Popüler

MANAVGAT HABER MANŞET

Manavgat Dolu Yağmur Yağışı Video

Manavgat Dolu yağışı ve ardından yağmur yağışı ile geceye uyandı. Manavgat'ta yaz yağmuru gibi ama şiddetli bir yağış var. Allah, afetin...