Yanan ormanlık alanda yeşillendirme çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak


Manavgat'ta Yanan ormanlık alanda yeşillendirme çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak

Manavgat
'ın Taşağıl beldesinde yanan ormanlık alanların yüzde 75'i ağaçlandırıldı. Yangında yanan 15 bin hektarlık alanın yıl sonuna kadar ağaçlandırma çalışması tamamlanacağı ifade edildi.

Taşağıl Orman İşletme Müdürü Zeki Tuncer, geriye kalan yüzde 25'lik yeşillendirme çalışmalarını 6 ay içinde tamamlayacaklarını bildirdi. Havaların ısınmasıyla birlikte bölgede olası yangın tedbirlerini artırdıklarını belirten Tuncer, geçen yıl meydana gelen yangında 14 tür ağaç türünün yandığını söyledi. Bölgede yangına müdahale için 350 kilometre yol açımı yaptıklarını bildiren Tuncer, 8 noktaya kurdukları termometre ile günlük hava sıcaklığı ölçümü yaptıklarını ifade etti.Orman Genel Müdürlüğü'nün yangın alanını fidan dikme çalışmalarını Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP)'la yaptıklarını belirten Tuncer, YARDOP'la diktikleri zeytin, defne, kayısı, vişne, kiraz, kavak, keçiboynuzu(harnup) ve servinin köylü için gelir kapısı olacağını kaydetti. Tuncer, "Yangın bölgesinde fidan dikme çalışmamızı bu yılın sonunda bitireceğiz. Yeşillendirme çalışmalarımızın yüzde 75'ini tamamladık. 1 Hazirandan itibaren yeşillendirme ve olası yangın önlemleri çalışmasını birlikte yapıyoruz." diye konuştu. Tuncer, alanda 160 kişilik ekiple olası yangınlara müdahaleye hazır olduklarını kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

* Yorumunuzu yazabilirsiniz!
Editör tarafından onaylanarak yayınlanacaktır.

Manavgat Haberler içinde en Popüler

Manavgat Haberleri Arşivi

MANAVGAT HABER MANŞET

BACANAK ne demek? Biliyor musun BACANAAAAM ? :)

Manavgatlıların çokca kullandığı BACANAAAM kelimesinin ne manaya geldiğini biliyor muydunıuz? Özellikle şehir dışından Manavgat 'a ...