Perşembe, Nisan 23, 2009

Manavgat'ta 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

Manavgat'taki 23 Nisan kutlamalarına turistler de ilgi gösterdi
Antalya'nın Manavgat ilçesindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına Hollandalı turistler de ilgi gösterdi.

Kutlamalar Manavgat Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Uğur Dilbaz ve Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı. Manavgat Stadyumu'nda yapılan kutlama törenini turizm şehrine tatile gelen Hollandalı 4 diş hekimi de ilgiyle izledi.
Törende Zonguldak Aslan Zeki Demirci İlköğretim Okulu öğrencileri bölgelerinde kömür madeninin ne kadar önemli olduğunu göstermek için maden işçileri gibi giyinerek resmi geçit yaptı.

Kaymakam Dayıoğlu, Garnizon Komutanı Dilbaz ve Belediye Başkanı Sözen, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün günün anlam ve önemine binaen açtığı resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren 18 öğrenciye değişik hediyeler verdi.

Zonguldak Milli Eğitim Şube Müdürü Celil Demirci, bu yıl 23 Nisan coşkusunu kardeş şehirleri Manavgat'ta kutlamadan onur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge de dünyada tek kutlanan çocuk bayramının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 23 Nisan 1920'de milli iradeyi verdiği önemi 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' sözüyle belirttiğini ifade eden Bilge, Birleşmiş Miletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)'nun 1979 yılını Dünya Çocuk Yılı ilan etmesiyle birlikte 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın 30 yıl önce uluslararası düzeye taşındığını kaydetti.
Bilge, "23 Nisan, bir milletin yeniden tarih sahnesinde var olmanın adıdır. Millet iradesinin üzerinde gücün olmadığının haykırıldığı gündür. Atatürk, 'Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir' halk iradesi dışında bir gücün olmadığını belirtmiştir. " diye konuştu.

Tatilini üç yıldır Manavgat'ın Ilıca beldesinde yaptığını belirten Hollandalı diş hekimi Nald Müflfied, Lahey'de yaşayan 7 yaşındaki Emmi isimli torununa bayram coşkusunu göstermek için bol bol görüntü ve fotoğraf çekti.

Törende Özel Sema İlköğretim Okulu Çocuk Korosu, müzik öğretmeni Nilüfer Güzel eşliğinde yöre türküleri ve Anadolu ezgilerini seslendirdi.

Hiç yorum yok: