Pazar, Nisan 19, 2009

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, sahte içki turizmin geleceğini baltalıyor!

ALTSO Başkanı Aydoğan: Sahte içki satanlar turizmin geleceğini riske atıyor
Antalya'nın Alanya ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, sahte içki satanların turizmin geleceğini riske attığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Kemer'de sahte içki içmesi nedeniyle 3 Alman gencin hayatını kaybetmesi olayını değerlendiren ALTSO Başkanı Aydoğan, sektöre hizmet veren işletmeleri uyardı. Resmi makamlar kadar ülkesini seven herkese büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün altını çizen Aydoğan, sahte içki satanların ALTSO veya yetkili birimlere ihbar edilmesinin bir vatandaşlık görevi olduğunu kaydetti. Turizm sezonu öncesi Kemer'de yaşanan üzücü olayın tekrarı halinde hem bölge ve hem de ülke turizminin tamiri imkansız büyük bir yara alabileceğini vurgulayan Aydoğan, olayın Almanya'da halen tartışıldığını ve Türkiye için olumsuz bir hava yarattığına işaret etti.

Almanya'da konuyla ilgili yapılan açıklamalarda hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm turizmcilerin karalandığı ve adeta 'günah keçisi' olarak ilan edildiğini dile getiren Aydoğan, "Yapılan açıklamalarda turizmcilerin sahte içki satışı yanında bu işi yapanları da koruduğu belirtilmektedir. Bu söylemler turizm bölgeleri ve turizmcileri haksız yere zan altında bırakmaktadır. Turizmcileri ve bölgemizi haksız yere zan altında bırakan söz konusu olayların önlenebilmesi için hepimiz gereken duyarlılığı göstermeliyiz.

Konuyla ilgili Maliye, Tarım ve Köyişleri ve Sağlık bakanlıkları ile 'Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu' ile diğer ilgili bakanlık ve kurumların ortaklaşa bir çalışma yapmalıdır. Bu işlere karışan işletmeler bulunmalı, gerekli cezai işlem uygulanmalıdır. Gerekirse bu tür işletmelerin deşifre edilerek aramızdan dışlanması gerekmektedir. Bizim bu tür işlere bulaşan hiçbir işletmecinin yanında ya da arkasında olmamız mümkün değildir." dedi.

"SAHTE İÇKİ DENETİMLERİ SADECE TURİZM İŞLETMELERİ İLE SINIRLI KALMAMALI

Sahte içki denetimlerinin sadece turizm işletmeleri ile sınırlı kalmaması gerektiğine inanan Aydoğan, işin üretim ayağından dağıtım kanallarına kadar etkin bir denetim ağı oluşturulması gerektiğini belirtti. Kamuoyunda 'kaçak içki' ve 'sahte içki' kavramlarının bir arada kullanılarak yanlış anlaşıldığını düşünen Aydoğan, "Kaçak içki ülkeye yasal yolların ve denetimlerin dışında sokulan içkidir. Tesislerde maliyetin düşürülmesi adına gidilen usulsüz bir uygulamadır. Diğeri ise tamamen insan sağlığı ile ilgili ve sonu çok vahim durumlar yaratan ve cinayet sayılabilecek uygulamalardır." diye konuştu.

Hiç yorum yok: